“Sular yükselince, balıklar karıncaları yer... Sular çekilince de karıncalar balıkları yer... Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmesin.. Çünkü kimin kimi yiyeceğine "suyun akışı" karar verir... Afrika atasozu

Pazar, Mart 30, 2008

Yüzleş/me!..

"Yaşamlarını bu rejim içinde sürdürmek isteyenler, rejimi terörizme karşı savunmakta birleşmelidirler. Terörizme karşı olan, olması gereken partiler, aralarında bir dayanışmanın, bir uzlaşmanın koşullarını daha fazla geciktirmeden oluşturmalıdır. Olağanüstü yönetim biçimlerine yönelmek, teröristlerin oyununa gelmek olacaktır. Toplum ve sorumlu kurumlar, buna meydan vermeden, demokrasiyi tatil ve tadil etme durumuna düşmeden bu işin içinden çıkmalı, çıkabilmelidir. Bu çılgınlığa bir son vermek gerek."
Abdi İpekçi 13 Temmuz 1978

"Sağcıların solcuları ve solcuların da sağcıları, hem de birbirlerini öldürmeleriyle yetinmeyip şimdi topluluklara karşı hedef gözetmeksizin öldürücü sabotajlara kalkışmalarıyla terörizm yeni bir aşamaya gelmiştir. Amaçları, hükümeti devirmek, rejimi yıkmaktır. İstedikleriyse toplumda panik ve umutsuzluk yaratmaktır."

Abdi İpekçi


Abdi İpekçi’yi kim öldürdü?
20 Yaşındaki Mehmet Ali Ağca

Kimin evinde saklandı?
Abdullah Çatlı

Ağca’ya kim pasaport sağladı?
Nevşehir emniyeti (Bkz. Uğur Mumcu anıları)…ve Mumcu öldürüldü

Abdullah Çatlı nasıl biri?
Kırmızı bültenle aranmakla birlikte, dönemin Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili
İbrahim Şahin’le göbek atıyor

Soruşturma aşamasında ne oluyor?
Nevşehir Emniyet Müdürlüğü Pasaport Bölümünde öyle bir yangın çıkıyor ki, bütün
kayıtlar yok oluyor

Savcı Doğan Öz, Devlet içindeki çeteleşmeyi izleyip, Ecevit’i uyarmaya çalışırken
ve Devlet içindeki çeteleşmeye karşı dava açma aşamasında öldürüldü.
Hatırlayın, kurşunlar Ecevit’in başının üzerinden geçti ve Ecevit “Vurun, beni de
Vurun kalleşler”
diye bağırdı

Ağca ne zaman kaçtı?
İstanbul’da sıkıyönetim var ve Ağca askeri cezaevinde; kaçırılmasaydı, idam edilecekti.
Can Dündar’ın araştırmalarından :
“Sıkıyönetim sorgu süresini uzatmayınca Ağca Emniyet'ten alınıp askeri cezaevine konuldu. Sıkıyönetim'e getirildiğinde başsavcının odasında işe bitti gözüyle bakıyordu.Dönemin Sıkıyönetim Başsavcısı Refik Kara, ilk sorguda karşılaştığı Ağca'yı, gazeteci Erbil Tuşalp'e şöyle anlatacaktı:"Ağca 'Ben 1981'de çıkarım' dedi. 'Sen adam öldürmekten idam talebiyle yargılanıyorsun. Muhtemelen uzun süre cezaevinde kalacaksın. Nasıl böyle düşünebiliyorsun?' dedim. Gayet kendinden emin, 'Ben çıkarım, sizin cezanız bana yetişmez' dedi. 'O halde kaçmayı umuyorsun' dedim, gülerek 'Yok' dedi." Ağca'nın bir bildiği olduğu çok geçmeden anlaşıldı. Selimiye cezaevinden ülkücülerin yattığı Kartal Maltepe'ye naklini istedi. Kabul edildi.Mahkemede "İpekçi'yi ben öldürmedim" dedi. Bu, örgüte "Kaçırmazsanız, konuşurum" sinyaliydi. 1979 Eylül'ünde Adli Tıp'a getirildiğinde yanındaki ülkücüyle kaçma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. 2,5 ay sonra yeniden denedi, başardı. İki girişimde de nöbetçisi aynı astsubaydı. Sıkıyönetim, "Kaçmadı, kaçırıldı" açıklamasını yaptı.”

!2 Eylül Darbesi
O güne dek hiçbir siyasinin Yunanistan’ın NATO’ya girişine şartsız onay
vermemelerine karşın, gelenler Ege suları ve Kıbrıs kozumuzu öne sürmeden ve
bugün elimizde hiçbir koz bırakmamasıya, Yunanistan’ın NATO’ya girişine onay verdiler


Uğur Mumcu ne zaman öldürüldü?
24 Ocak 1993te, Özal’ın ölüp, Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı oluşundan
4 ay önce

10. Uğur Mumcu Davası nasıl yürütüldü?
TBMM’de kurulan Uğur Mumcu Cinayetini Araştırma Komisyonu, suikastın
Soruşturulması konusunda önemli bulgulara ulaştı. Komisyon üyelerinden, eski
CHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem, suikastın aydınlanmasını Devlet içindeki
Bazı güçlerin engellediğini, bu engellerin bertaraf edilmesi durumunda suikastın
aydınlanabileceğini belirtti. Fazilet partili başkan da aynı kanaatte.
Biz de yıllarca mumları yaktık durduk…

Susurluk kazası ne zaman oldu?
3 Kasım 1996 ve Abdullah çatlı öldü. Sözde kaçak, özde görevi bir adam! Yoksa,
aynı arabada Sedat Bucak ve eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısının birlikteliği
açıklanamıyor.

Susurluk Davasında ne oldu?
TBMM bünyesinde oluşturulan Susurluk Araştırma Komisyonu yaklaşık 3 aylık çalışma süresinde Ankara'da Sedat Bucak ve Mehmet Ağar'ın da aralarında bulunduğu 41 kişiyi tanık olarak dinledi. İstanbul'a da gelen komisyon üyeleri, o dönemde Metris Cezaevi'nde tutuklu bulunan özel timcilerin de aralarında olduğu 16 kişiyi de dinledikten sonra hazırladıkları raporu TBMM Başkanlığı'na sundular. Raporun hazırlanmasına bir süre katkıda bulunan hakim Akman Akyürek, 8 Aralık 1997'de TEM Otoyolu Maslak’ta geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.İşte bunun için “Bir adım ileri!”

Yoksa mesele Ak Parti şeriatçıymış da, türban laikliğe darbeymiş de, mişmiş de mişmiş. Biz de yedik!

Bu tamamen elitistlerin halka karşı darbesi. Bu AKP’nin değil, senin söylemin olmalıydı DSP!

Hani solcular halk için vardılar? Hani solcular halkın emeği için vardılar? Hani solcular insanların öğrenim, barınma, beslenme, emeğinin korunması adına vardılar?

Askeri diktatörlüğün hazırladığı yasa ile demokrasilerde partiler kapatamazsınız. Çünkü o yasalar Ceza Yasasına göre suçlu bulamadıklarını, Siyasi Partiler Yasası ile kapatmaya gidecek kadar ikiyüzlü yasalardır. Buna hukuk denmez, guguk denir. Ki, aynı şeyleri başka partiler uyguladığında ne soruşturmaya tabi tutulurlar, ne de haklarında dava açılır(Bkz gazeteler ve Deniz Baykal ile Zeki Sezer’in türban için söyledikleri-“Biz çözeriz”). Ancak, yarın kimin başına ne geleceğini kimse bilemez; çözüm, bu yasalar toptan değiştirilip, insan haklarına uygun, evrensel hukuk değerleri ölçüsünde yenilensin.

Türkiye’nin varlığına, bütünlüğüne ve vatandaşlarının huzur içinde yaşamasına karşı eylemde bulunmayan bütün partilerin kapatılmasına Hayır!

Birsen Şahin

Etiketler:

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home

Seninle gurur duyuyorum

kalbim seninle

Edith Piaf - La Vie En Rose
by bigproblem11