“Sular yükselince, balıklar karıncaları yer... Sular çekilince de karıncalar balıkları yer... Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmesin.. Çünkü kimin kimi yiyeceğine "suyun akışı" karar verir... Afrika atasozu

Perşembe, Mayıs 04, 2006

Fransa'da Diasporanın Etkisi

Fransa’da Sosyalist Parti tarafından sunulan sözde ermeni soykırımını suç sayan yasa ülkemizde gündeme otururken, her nedense pek kimseden fazla ses çıkmamakta ve kimse boykot elini kullanmamakta.

Bugüne kadar iki adım ileri ama bir adım geri atılarak da olsa Türkiye-Ermenistan ilişkileri özellikle ülkemiz tarafından ılımlı yaklaşımlarla ve bu işi zaman zaman tarihçilere ve aydınlara bırakmakla bir zemine oturtulmaya çalışılmıştır.

Oysa şimdi Fransa’nın yaptığına ancak ve ancak “oyunbozanlık” denir. Demek ki Fransa’nın işine gelmiyor, adım adım da olsa ortak zeminlerde buluşması Türkiye ile Ermenistan’ın. Fransa’nın üzerinde bu konuda oldukça büyük bir siyasi baskı uygulanmakta diaspora tarafından. Eh, paranın gücü de malum olduğundan, sanırım Fransa bunu kabullenmeye zorlanıyor.

Fakat bir başka türlü köşeye sıkışır Fransa bu yasayı onaylamaya kalkarsa. Bizim de Fransa ile ticari anlaşmalarımız var. Öncelikle bunlar gerek bugünkü hükümet tarafından ve gerekse gelecek hükümetler tarafından askıya alınacaktır, en azından alınması gerekmektedir. Fransa oturup kara kara düşünsün bakalım, hangimiz daha büyük bir alım gücüne sahibiz; Türkiye mi? Ermenistan mı? Sanırım bu sorunun cevabı Fransa’nın ve Ermenistan’ın hiç hoşuna gitmeyecektir.

Fransa’nın bu yasayı onaylamaya kalkması, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine darbe vuracaktır. Üstelik AB’de bir ülkenin bunu yapmışlığı siyasetçileri yargıç konumuna getirecektir ki, bu demokrasi ile bağdaşmayan bir siyaset yoludur.

Umarız 2001 yılındaki gerginliği bir kez daha yaşamayı göze almaz Fransa. Karşısında günden güne ekonomisini geliştiren ve çok fazla genç nüfusuyla çok büyük bir alım potansiyeli olan bir Türkiye Cumhuriyeti durmaktadır.

İş bu aşamaya gelmeden bizim de beş kardeşi gösterme yollarımız var vatandaş olarak. Marketler eminim Fransız malı doludur. Rafları seyredip geçmek, Fransa bu yasayı onaylamadan Fransa’nın yüzüne inecek iyi bir şamar olacaktır.Gelişmişliğin göstergesi bilinçli tüketici olduğuna göre, benim memleketimin insanı da bu bilinci göstermekten aciz kalmayacaktır!

Birsen Şahin
04/05/2006

1 Comments:

Anonymous Adsız said...

Great site lots of usefull infomation here.
»

Temmuz 22, 2006 8:58 ÖÖ  

Yorum Gönder

<< Home

Seninle gurur duyuyorum

kalbim seninle

Edith Piaf - La Vie En Rose
by bigproblem11